Bramki do gry w piłkę sprawdzają się na każdym miejscu, gdzie się gra w piłkę. Wszelkie stosowane bramki składają się z dwóch równoległych słupków i łączącego je górnego, potocznie nazywanego poprzeczką, oraz siatki, która zatrzymuje piłkę w jej wnętrzu. Wszystkie bramki posiadają także takie elementy, jak haki i pierścienie, które utrzymują siatkę.

Jakie są wymiary bramek?

Wymiary profesjonalnej bramki muszą wynosić 7,32 metra szerokości i 2,44 metra wysokości. Istnieje jednak wiele odmian bramek aluminiowych, które są dostępne na rynku. Zazwyczaj są one wykonane ze stali lub aluminium o najwyższej jakości. Sprawia to, że bramki aluminiowe odznaczają się stabilnością i dużą odpornością na uderzenia. Innym elementem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu, jest głębokość bramki, która musi wynosić do 1,50 metra. Ten typ bramki jest najczęściej używany na profesjonalnych stadionach piłkarskich. Na rynku dostępne są też bramki aluminiowe składane (przenośne). Nadające się do zabetonowania i tulejowane.

Kolory i kształty bramek

Na ogół bramki aluminiowe są białe, chociaż można także zakupić pomalowane na inne kolory lub ze wzorami (grafit, pasy biało-czarne, biało-czerwone, srebrne). Bramki do piłki nożnej mają kształt prostokąta. W przeszłości kształt słupów bramkowych był czworokątny, ale ze względu na znaczenie bezpieczeństwa postanowiono zmienić go na okrągły. W ten sposób są produkowane na ogół bramki aluminiowe także dzisiaj.

Bramki z siatkami czy bez?

Pomimo tego, że zasady gry ustanowione przez FIFA pozostawiają w gestii jurysdykcji krajowej decyzję o użyciu lub nie siatek w bramce. Niemniej siatek wydaje się być bezpieczniejsze. Muszą być one jednak solidnie przymocowane i nie utrudniać gry bramkarzowi. Najczęściej sprzedawane są bramki aluminiowe z siatkami. Na ogół siatki do gry w piłkę nożną wykonane są z oczek kwadratowych, które nie mogą przekraczać swoją wielkością 12 centymetrów. Można kupić bramki aluminiowe o różnej grubości siatki. Ponadto, średnica samego oplotu może wynosić od 3 do 5 milimetrów.